گلولهNo4 Enfield

گلوله No. 4 Enfield یا همان .303 British یک نوع گلوله تفنگ است که به طور اصلی در دوران جنگ جهانی دوم توسط ارتش انگلستان و دیگر کشورها استفاده می‌شد. این گلوله با تفنگ‌های No. 4 Lee-Enfield و No. 1 Lee-Enfield (SMLE) از نوع بولت اکشن به کار می‌رفت.

مشخصات و ویژگی‌های گلوله No. 4 Enfield به شرح زیر است:

  1. کالیبر: این گلوله از کالیبر .303 British استفاده می‌کند. این کالیبر متعلق به بریتانیا بوده و در دوران جنگ جهانی اول و دوم بسیار معروف بوده است.
  2. وزن و اندازه: گلوله No. 4 Enfield دارای وزن متغیر بوده و معمولاً وزن‌های مختلفی داشته است. اندازه اصلی این گلوله به طور معمول 174 گرین (حدود 11.3 گرم) بوده است.
  3. مدل ساخت: این گلوله به عنوان نسخه‌های مختلفی تولید می‌شد، اما بیشترین شناخته شده‌اش مدل Mk VII بود.
  4. انفجار: گلوله No. 4 Enfield دارای مهره انفجاری در پایین سر گلوله بود که توسط نارنجی ترینیترات پتاسیم (برای منظور انفجار) پر شده بود.
  5. کاربردها: این گلوله اصلی‌ترین نوع گلوله برای تفنگ‌های Enfield بود و در نبردها و نبردهای جنگ جهانی دوم توسط ارتش‌های متعددی به کار می‌رفت.

گلوله No. 4 Enfield به دلیل دقت و اعتماد به نفس آن در تفنگ‌های Lee-Enfield به معروفیت جلب کرد و در نبردها مؤثر بود. این گلوله با توجه به تاریخچه‌ای که دارد، همچنان مورد استفاده تفنگداران و مجموعه‌های کلکتوری جلب توجه است.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *